Når man starter en ny virksomhed, er der mange ting du skal være opmærksom på. Det kan derfor være en god idé at alliere dig med et revisionshus som har erfaring på området. Hos OB Revision har vi stor erfaring hvad angår iværksættervirksomheder.
Vores iværksætterrådgivning bygger på tillid, innovation og viden. Vi sætter en dyd i at hjælpe nystartede virksomheder. I 2017 blev OB Revision stiftet, hvorved vi selv oplevede mange af de udfordringer som så mange andre iværksættere oplever og kan komme til at opleve. Vi ved fra egne erfaringer hvordan man skal håndtere bestemte situationer, samt de muligheder det afføder. Vi ønsker at være den rigtige revisor til iværksætter, samt være med til at forme fremtidens selskaber.
Nu tænker du måske, jamen, hvordan kan OB Revision helt præcis hjælpe mig?
Vores ydelser bygger følgende:
Vi udarbejder dit regnskab, og sender indberetningen til de nødvendige myndigheder.
Vil du gerne slippe for at holde styr på dine ansattes løn? Vil du gerne vide mere om reglerne og muligheder ved at have ansatte, klarer vi også det.
Slip for at svømme i kvitteringer og miste overblikket, den klarer vi nemlig også.
Inden du starter din nye virksomhed op, kan det være en god idé at tage en snak om dine muligheder. Dette kan gavne dig igennem den første tid. Derudover hjælper vi også gerne løbende, så du hele tiden er opdateret når der sker ændringer.
Er det en personlig eller udvidet selvangivelse, har vi en løsning til dette. Denne løsning afhænger af hvilken virksomhedstype din virksomhed er, dvs. enkeltmands, IVS, ApS eller A/S.
Som det er nu, er der 4 virksomhedsformer: Enkeltmandsvirksomhed (EM), Iværksætterselskab (IVS), Anpartsselskab (ApS) og Aktieselskab (A/S). Det kan være en god idé at læse op på hvilken virksomhedsform som passer bedst til din virksomhed. Der er derudover en række overvejelser som skal gøres inden du vælger. Ydermere skal vi gøre opmærksomme på, at Iværksætterselskab (IVS) desværre ikke længere er muligt at oprette. Siden den 15. April 2019 har det ikke længere været muligt at oprette et IVS. Afslutningsvis skal det bemærkes at alle IVS´er skal være omdannet senest den 15. Oktober 2021.
Er der noget som vi mangler, eller har du spørgsmål til vores service, er du velkommen til at kontakte os på tlf: 29628768 – E-mail: kontakt@obrevision.dk eller udfyld kontaktformularen nederst på siden.